BAFTA Awards 2021: Find the Complete List of Nominations

0
216
bafta awards 2021

This year, British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) awards ceremony will be held on April 11, 2021. You might be wondering what’s new this time.

Indian actor Adarsh Gaurav has become one of the luckiest guys to have bagged the nominations for these prestigious awards. There are some other films that have also been nominated under various categories. One of them is Nomadland, a recession drama. Also Read: AR Rahman Chosen As BAFTA Breakthrough India Ambassador

There is yet another famous film titled Rocks (2019) which has also been nominated under different categories.

It’s basically a coming-of-age story directed by Sarah Gavron starring Bukky Bakray, Kosar Ali, D’angelou Osei Kissiedu, Shaneigha-Monik Greyson, Ruby Stokes and others in their pivotal roles.

This year, the award ceremony will be held virtually directly from London’s Royal Albert Hall in April. Take a look at the complete list of nominations for BAFTA awards 2021. Also Read: Elizabeth Olsen Net Worth, Age, Biography, Movies & More

SPONSORED SEARCHES

Best Movie

  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Father The Mauritanian
  • Nomadland

 

Outstanding British Movie

  • The Mauritanian
  • Calm With Horses
  • Limbo
  • The Dig
  • Saint Maud
  • Promising Young Woman
  • His House
  • The Father
  • Rocks
  • Mogul Mowgli

 

Outstanding Debut by a British Producer, Writer or Director

  • Rocks – Claire Wilson, Theresa Ikoko (writer)
  • Limbo – Irune Gurtubai (producer), Ben Sharrock (writer/director)
  • His House – Remi Weekes (writer/director)
  • Saint Maud –   Oliver Kassman (producer), Rose Glass (writer/director)
  • Moffie – Jack Sidey (writer/producer)

 

Best Movie Other Than English Language

  • Quo Vadis, Aida?
  • Another Round
  • Les Misérables
  • Dear Comrades!
  • Minari

Best Documentary Film

  • My Octopus Teacher
  • Collective
  • My Octopus Teacher
  • The Dissident
  • David Attenborough: A Life on Our Planet

 

Best Animated Movie

  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Onward

 

Best Director

  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?
  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • Sarah Gavron, Rocks
  • Shannon Murphy, Babyteeth
  • Chloé Zhao, Nomadland

 

Best Original Screenplay

  • Jack Fincher, Mank
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman
  • Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Another Round
  • Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
  • Theresa Ikoko, Claire Wilson, Rocks

 

Best Adapted Screenplay

  • Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, The Mauritanian
  • Ramin Bahrani, The White Tiger
  • Christopher Hampton, Florian Zeller, The Father
  • Chloé Zhao, Nomadland
  • Moira Buffini, The Dig

 

Best Actress

  • Frances McDormand, Nomadland
  • Bukky Bakray, Rocks
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Alfre Woodard, Clemency
  • Wunmi Mosaku, His House
  • Radha Blank, The Forty-Year-Old Version

 

Best Actor

  • Tahar Rahim, The Mauritanian
  • Mads Mikkelsen, Another Round
  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Adarsh Gourav, The White Tiger
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins, The Father

 

Best Supporting Actress

  • Kosar Ali, Rocks
  • Yuh-Jung Youn, Minari
  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Movie film
  • Niamh Algar, Calm With Horses
  • Ashley Madekwe, County Lines
  • Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah

 

Best Supporting Actor

  • Paul Raci, Sound of Metal
  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
  • Alan Kim, Minari
  • Clarke Peters, Da 5 Bloods
  • Leslie Odom Jr, One Night in Miami
  • Barry Keoghan, Calm With Horses

 

Best Original Score

  • Promising Young Woman
  • Minari
  • Soul
  • Promising Young Woman
  • News of the World

 

Best Casting

  • Promising Young Woman
  • Calm With Horses
  • Rocks
  • Minari
  • Judas and the Black Messiah

 

Best Cinematography

  • The Mauritanian
  • Nomadland
  • Mank
  • Judas and the Black Messiah
  • News of the World

 

Best Editing

  • The Trial of the Chicago 7
  • Promising Young Woman
  • Nomadland
  • The Father
  • Sound of Metal

 

Best Production Design

  • News of the World
  • Mank
  • The Dig
  • Rebecca
  • The Father

 

Best Costume Design

  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • The Dig
  • Ammonite
  • Mank
  • Emma

 

Best Makeup & Hair

  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Hillbilly Elegy
  • Pinocchio
  • The Dig
  • Mank

 

Best Sound

  • News of the World
  • Soul
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • Greyhound

 

Best Special Visual Effects

  • The Midnight Sky
  • The One and Only Ivan
  • Greyhound
  • MulanTenet
  • Tenet

 

Best British Short Animation

  • The Song of a Lost Boy
  • The Owl and the Pussycat
  • The Fire Next Time

 

Best British Short Film

  • The Present
  • Eyelash
  • Lucky Break
  • Lizard
  • Miss Curvy

 

EE Rising Star award (voted for by the public)

  • Kingsley Ben-Adir
  • Ṣọpẹ Dìrísù
  • Bukky Bakray
  • Conrad Khan
  • Morfydd Clark

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here